Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında Staj Nedir

Yurtdışında staj temel olarak üniversitede eğitim aldığınız konu ile ilgili yurtdışında kısa veya uzun süreli maaşlı veya maaşsız olarak gerçek bir işyerinde staj yapabilme ve eğitim gördüğünüz alanda iş deneyimlerinizi artırabilme olanağıdır. Yurtdışı staj programları temel olarak 3e ayrılabilir. Amerikada maaşlı (direk staja başlayabileceğiniz) staj, Dil okulu + Staj olarak adlandırılan ve staj öncesinde iş ingilizcesi eğitimi aldığınız program ve Eğitimli Staj programları.

Ülkelere Göre Staj Programları Arasındaki Farklar Nedir

Amerikada maaşlı staj programı öncesinde her hangi bir eğitim almadan direk staj yapmanıza olanak sağlayan ve çalışma vizesiyle (J1) gidebildiğiniz ve stajınıza başladığınız programdır. MAAŞLI STAJ POZİSYONLARIMIZ sürekli değişmekle birlikte sizlere bir fikir vermesi açısından web sitemizde yer almaktadır. Daha çok Kanada, Avustralya gibi ülkelerde karşımıza çıkan Eğitimli Staj programı ise adından da anlaşılacağı gibi başında belirli bir süre eğitim alacağınız ve sonrasında staj yapacağınız işe yerleşeceğiniz programdır. Eğitim göreceğiniz süre ve minimum staj süreniz gideceğiniz ülke ve mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir.

İngilizcem Ne Düzeyde Olmalı

Amerikada maaşlı staj yerleştirmeleri için ingilizcenizi ADVANCED, çok ileri düzeyde olması gerekiyor, çünkü bu programın vize çeşidi dil eğitimine zaman tanımıyor ve izin vermiyor. İngilizce seviyesi daha düşük olan adaylar her zaman diğer ülkelerde başka maaşlı veya maaşsız staj programlarına katılabilirler.

Hangi Ülkede Staj Yapabileceğime Kim Karar Veriyor

Temel olarak hangi ülkede staj yapabileceğinize siz karar vermiş oluyorsunuz. Mezun olduğunuz bölüm ve eğitim konunuz, ingilizce seviyeniz, geçmiş iş deneyiminiz, yaşınız gibi faktörler staj yapabileceğiniz ülkeyi belirleyen temel faktörler olmuş oluyor. Birkaç örnek ile açıklamak gerekir ise ileri düzeyde konuşma ingilizcesine sahip Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir adayımız Amerikada maaşlı staj programına direk başvuruda bulunabilirken Lojistik mezunu ve başlangıç düzeyinde ingilizce bilgisine sahip bir adayımız Kanadada Eğitimli Staj programına başvurmalıdır. Zira bu adayımız öncesinde yaklaşık olarak 9 ay kadar İngilizce eğitimi alarak yabancı dilini rahat konuşabilir düzeye getirecek ve daha sonra staj yapacağı işyerine yerleştirilebilecektir. 

Staj Süreme Kim Nasıl Karar Veriyor

Amerika maaşlı staj yerleştirmelerinde bu karar işverene ait. İşveren bir staj kadrosunu kaç ay doldurmak isterse (turizm stajları maksimum 12 ay, diğer tüm alanlar maksimum 18 ay) süre buna göre belirleniyor. Dil okulu + staj programlarında staj süresi tamamen adayların kararına bağlı. Eğitimli staj programlarında maaşlı staj süresi zaten eğitim programının uzunluğuna göre değişiyor.

Başvurduktan Sonra Ne Zaman Gidebilirim

Bu yine hangi yurtdışı staj programına başvurduğunuza bağlıdır. Amerikada staj programına başvuran adaylarımız genellikle 1 ay ile 6 ay aralığında işlerine yerleşmiş olurlar. Dil okulu + staj programlarına başvurudan itibaren hemen gidebilmektesiniz. Eğitimli staj programları da yine yıl boyunca yaklaşık 4 başlangıç tarihine sahiptir. Gidilecek ülkenin vize başvuru süreçleri de düşünülerek ortalama başvurudan itibaren yaklaşık 3 ay içinde gitmiş olacağınızı söyleyebiliriz.

Arkadaşlarımla Aynı İşyerinde Çalışabilir miyim

Evet, aynı staj programlarına başvurup aynı işveren tarafından kabul edilmişseniz arkadaşlarınızla aynı işyerinde çalışabilirsiniz.

Staj Programına Ne Zaman Başvurmalıyım

Her çeşit staj programına yıl boyunca başvurabilirsiniz. İster maaşlı staj olsun, ister eğitimli staj olsun isterse dil okulu + staj olsun tüm programlarda stajer ihtiyacı yıl boyu sürmekte ve alımlar yıl boyunca yapılabilmektedir. Güvenli tarafta olmak için gitmeyi düşündüğünüz tarihten yaklaşık 6 ay öncesinde staj programı başvurunuzu yapabilirsiniz.


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.